A plazma: a negyedik halmazállapot Nagy Sándor honlapjára Nagy Sándor: Nukleáris Címszavak Glosszáriumába, melyhez ez a lap is tartozik A Tékába, mely ehhez hasonló animációkhoz/szimulációkhoz vezet Nagy Sándor webhelyén ✔️

The animation on this page is from EFDA's Animations page. Special thanks to Örs Benedekfi and his team for their helpfulness.
Az oldalon található GIF animációt/demót egy Flash animáció alapján készítettem, melynek forrása az EFDA animációs weboldala volt, mely már eltűnt a Netről. Külön köszönet Benedekfi Örsnek és csapatának segítőkészségükért.
A Flash swf fájlját erről az oldalról töltheted le offlájn használatra egy zippelt mappában, mely több más swf-et is tartalmaz a magfúzió témakörében.


A jégkockában lévő atomok, ill. molekulák rendezetten helyezkednek el. Ilyen, lényegében rögzített atom-, ill. molekulahelyzetek a szilárd anyagokra jellemzők. Ha a jégkockát melegítjük, akkor elolvad, azaz átalakul folyadékká, melynek molekulái el tudnak mozdulni egymáshoz képest. Még magasabb hőmérsékleten a víz elpárolog és egy fajta gázzá, ill. gőzzé alakul át. Az eddig felsorolt állapotokra szoktak halmazállapotként hivatkozni.

Tovább melegítve, a vízmolekulák hidrogén- és oxigénatomokra esnek szét. Még magasabb hőmérsékleten az atomok maguk is szétesnek szabad atommagokká és szabad elektronokká. Ezt az állapotot nevezzük plazmának.

A plazmában tehát az atommagokat nem óvja meg az elektronburok az összeütközéstől. Ami persze nem jelenti azt, hogy okvetlenül össze is fognak ütközni, hiszen saját “lökhárítójuk” is van: a pozitív töltésükből eredő, egymást taszító elektromos terük. Ezt hívják Ugrás egy másik fúziós lapra Coulomb-taszításnak.

Halmazállapotok

Vissza Nagy Sándor honlapjára. Releváns |tIt| kínálat: Nukleáris Glosszárium, Asimov Téka

Utolsó frissítés dátuma: 2022-01-23