© Dirk Feeken zseniális áttételkalkulátora ⇒ (ritzelrechner.de) Az applet akkor már öt nyelven tudott: angolul (ez az alapértelmezett nyelv), spanyolul, franciául, németül és magyarul. (Vagyis gyakorlatilag mind az öt világnyelvet ismerte már ☺) Ha mégsem magyar feliratozással jelenne meg az applet, annak az az oka, hogy a böngésződ nyelveként nem a magyart állítottad be. Tudniillik az applet automatikusan a böngésző nyelvéhez igazodik, vagyis ha az az öt „világnyelv” egyike, akkor az lesz a megjelenítés nyelve is, ha nem, akkor az angol. Megjegyzés: A „haladás”, a „veloméret” ill. a „hüvelykáttétel” fogalmát (mely egyelőre „Gear Inches” néven szerepel az appletben) bővebben elmagyarázom ezeken a helyeken:
1. Az applet és az applet kezelőfelülete1.1. Képernyőfelvétel a legfrissebb változatról
Az applet korábbi, Flash változatához készített útmutatómat lásd az 1.2. pontban és tovább. Egy-két dolgot esetleg érdemes elolvasnod ott is. Különösen a piros betűszínre figyelj, mert az már az új, HTML5 változatra utal.) Később nem kell visszatérned erre az oldalra, mert az applet az applet használatát buborékmagyarázatok (tooltipek) könnyítik, melyek akkor bukkannak fel, ha az egeret bizonyos beállításokhoz viszed az applet felületén, és vársz egy picit. |
1.2. Képernyőfelvétel az eredeti appletről a magyarázathoz (az új kicsit más: ilyen magyarul, ill. angolul)Az alábbi képernyőfelvétel az appletet mutatja, miután az alapértelmezés szerint angolszász egységeket beállító rádiógombokat |
2. Az áttételezés és a lánckerékfogszámok megadása2.1. Láncváltós gépek Alapértelmezésben egy 2×10 = 20 sebességes láncváltós gép áttételfokozatait Mind az első lánckerekek Ha akarod, csökkentheted is a lánckerekek számát: kattints rá valamelyikre, és vonszold le balra a fogszámskáláról. Növelheted is a lánckerekek számát, ha az első Azt is megteheted, hogy hogy az első lánckerekek (chainwheels) legördülő menüjéből A kinyitott menük így néznek ki:
2.2. Agyváltós és hibridAz áttételezés legördülő menüje kinyitva így néz ki:
3. A kerékméret megadásaKét lehetőség közül választhatunk. A pontosabb módszer az, hogy felpumpáljuk a hátsó kereket az előírt nyomásra, majd egy hajlékony de nem nyúlékony (mérő)szalaggal milliméter pontossággal lemérjük a kerületét.
A kevésbé pontos módszer az, hogy leolvassuk, mi van ráírva a külsőre, és megkeressük a névleges kerékméretek listáján.
4. A pedálozási ütem (fordulat/perc) megadásaMivel a program nemcsak áttételeket számol, hanem megbecsüli az egyes fokozatokhoz tartozó sebességet is, meg kell adni a pedálozás ütemét az alábbi csúszka segítségével:
5. Áttételek megjelenítése & értékelése5.1. Grafikus megjelenítésA grafikus megjeleítésben minden első lánckerékhez tartozik egy ehhez hasonló grafika: Az ilyen elem Tolerált láncelhajlás. Ha egynél több lánckerék van elöl, akkor a háromszögek egy része ki lehet halványítva Hogy mit tolerál az ember, az tőle függ. Ezen az appleten egy csúszka segítségével ezt is modellezni lehet:
5.2. Numerikus megjelenítés (kijelzendő)Hogy közvetlenül a háromszögeken, ill. a tetejükön mit látunk, az az alábbi legördülő lista beállításától függ, valamint attól, hogy az egységeket beállító rádiógombok közül (
A felső grafikontengely a haladást vagy a hüvelykáttételt (veloméretet: "Gear Inches") mutatja attól függően, hogy metrikus vagy angolszász egység van-e kiválasztva a rádiógombokkal:
A középső grafikontengelyen látható egész számok Az alsó grafikontengely a sebességet mutatja km/h-ban vagy mérföld per órában. 6. Egyéb szolgáltatások6.1. Két áttételskála összehasonlításaHa az elején vagy bármikor munka közben megnyomjuk a 6.2. Munka elmentéseValójában semmit sem kell tenned, csak ki kell másolnod az URL-t tartalmazó ablak Például ezen a linken az én 26"-es (2075 mm kerékkerületű) MTB-m áttételezését találod: Ez az a bicikli, amelynek áttételei az MTB (3×9 sebességes) feliratú gombbal csalogathatók elő az áttételezésről szóló oldalamon. Ha tehát a fenti linkre kattintasz, akkor elvileg az alábbi beállítást kell látnod. Azért elvileg, mert lehet, hogy a szerző meggondolja magát, és máshogy kódolja az egyedi linkeket. Ez egyszer már megtörtént velem. 6.3. Nyomtatás (ez a funkció megszűnt, de szerintem felesleges is volt)Ha megnyomod a Vissza Nagy Sándor honlapjára, ill. irány a Bicajos oldal. Releváns |tIt| kínálat: Asimov Téka. Utolsó frissítés dátuma: 2022-01-04
|